Archangelos

Archangelos se nachází na hlavní silnici spojující města Rhodos s Lindos. Název vesnice získala po archandělu  Michaelovi, který je zároveň jejím patronem. Kostel archanděla Michaela je dominantou obce, ze kterého stojí za zmínku zvonice z roku 1845.

Arhangelos je považován za jednu z nejcharakterističtějších obcí na ostrově. Domy jsou vyvedeny v zářivých, zdánlivě kontrastních barvách, což vytváří zajímavou kombinaci, která na Vás zcela jistě zapůsobí. Následná procházka úzkými postranními uličkami odhalí velmi rušný život místních obyvatel, kteří se snaží, zachovat naživu řecké tradice, jejichž kořeny jsou zakotveny hlukobo v minulých staletích. Chléb se tu na některých místech stále peče ve starých pecích vytápěných dřevem. Za zmínku také stojí třídenní karneval, ktery oslavuje tradiční zvyky a obyčeje, jako je např. mouzoma, kde si účastníci pomalují tváře popelem.

Vykopávky v oblasti odhalily existenci mnoha malých osad sahající až do helénismu . Většina z nich se nacházela na pobřeží, některé ovšem i více ve vnitrozemí. Po 7. století našeho letopočtu byla většina osad v blízkosti pobřeží opuštěna kvůli častým pirátských nájezdům a jejich obyvatelé přesunuly do bezpečnějších oblastí. Postupem času se osady sloučily a vytvořily vesnici Archangelos.
Johanité zde na ochranu ostrova před osmanskou invazí  (1454 – 1476) na vrcholu jednoho z kopců nad vesnicí vystavěly pevnost (zčásti zahrnující i starý byzantský hrad), aby poskytli ochranu obyvatelům obce. Dodnes jsou patré některé zříceniny 7m vysoké hradební zdi a také tu najdete kapličku Aghios Ioannis.

Na vyvýšeném místě, asi tři kilometry od obce, na cestě k pláži Stegna, leží jeskyně Koumellos, známá pro mimořádný výskyt stalaktitů. Mnoho místních lidí tvrdí, že jeskyně komunikuje s mořem. Jeskyně stojí rozhodně za návštěvu. Klíče od ní můžete získat na radnici obce.

Archangelos je správní jednotkou ostrova Rhodos. Z celkového počtu 7779 obyvatel jich 5500 bydlí přímo v Archangelos.

Aktuální počasí na Rhodosu

Rhodos
14.6.2021, 0:24
Částečně zataženo
JZ
Částečně zataženo
22°C
22 km/h
Odpovídá teplotě: 21°C
Aktuální tlak: 1010 mb
Vlhkost: 82%
Rychlost větru: 22 km/h JZ
Nárazový vítr: 22 km/h
UV-Index: 0
Východ slunce: 5:48
Západ slunce: 20:26
 

Užitečné odkazy

Dnes

  • Neděle 13. června 2021
  • Svátek má Antonín
  • Zítra má svátek Roland
  • Je sudý týden
  • Je 24. týden