Hlavní město Rhodos

Historické centrum města patří k nejlépe zachovaným středověkým městům v Evropě, a je proto od prosince roku 1988 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Zeměpisné souřadnice: 36° 26′ s. š., 28° 13′ v. d.
Počet obyvatel: 50.636

Živé přístavní město patří mezi nejkrásnější místa ostrova. Jeho dominantou jsou středověké hradby s několika branami, které jsou dlouhé asi 4 km, a staré město s impozantní budovou paláce Velmistrů. Malebné uličky staré části města lákají turisty k prohlídce obchůdků nebo k příjemnému posezení v tavernách. Za návštěvu stojí především známá Rytířská ulice, Turecká čtvrť a přístav Mandraki. Sami se přesvědčíte, že stará část města patří právem ke světovému kulturnímu dědictví organizace UNESCO.

Středověké město Rhodos (nebo Staré Město) je jedno z nejzajímavějších míst na ostrově. Nenechte se oklamat pojmem „středověký“, to co uvidíte rozhodně nebude zničené a opuštěné město. Chystáte se vstoupit do nejstaršího obydleného středověkého města v Evropě.
Čeká Vás rušné sousedství 6.000 obyvatel, kteří žijí a pracují ve stejných budovách, které Johanité obývali před šesti sty lety. Je to vzrušující pohled.
Středověké budovy, mešity, fontány, tradiční orientální motivy, byzantské a gotické kostely, obchody a kavárny jsou roztroušeny po celém historickém centru města Rhodos, vše společně dohromady vytváří jedinečný a malebný celek. Zhruba 200 ulic a postranních uliček vůbec nemá jméno. Není to na překážku, je to obrovská příležitost. Kdykoli máte pocit, že je třeba se zorientovat, stačí se zeptat na ulici Sokratous a dostanete se na hlavní ulici středověkého města.
Dominantou starého města je impozantní Palác velmistrů řádu Johanitů zbudovaný ve 14. století. Byl zničený po výbuchu střelného prachu v roce 1856 a přestavěný během italské okupace v roce 1940. Interiéry budov jsou plné nevyčíslitelných pokladů a jsou stejnou měrou působivé.

Nejmalebnější ze tří přístavů města, jachtařský přístav Mandraki, Vás přívítá dvěmi bronzovými sochami jelena a laně, které se staly symbolem moderního města. Přesně tady kdysi stával proslulý Rhodský kolos. Nedaleko od mola stojí maják svatého Mikuláše a tři staré větrné mlýny.

Impozantní zdi středověkého města a četné monumentální stavby, které Mandraki obklopují, přidávají na majestnátnosti místa – tržnice Nea Agora, arcibiskupský palác, kostel Zvěstování Panny Marie, centrální poštovní úřad, radnice, divadlo a guvernerský palác. Na nejsevernějším výběžku stojí mořské Aquarium.
Město Rhodos nabízí obrovskou škálu barev a tvarů, aktivit a památek. Jeho nádherné pláže, velké moderní budovy, malebné čtvrti a uložení středověkých staveb jsou zaplavené v zeleni. I v samotném městě jsou ulice lemované stromy a tropické palmy rostou až k hradbám.
Pro mnohé je nejlepší přístup do města Rhodos od moře. Skýtá monumentální panoráma s impozantními hradbami, věžemi, baštami a cimbuřími a za nimi  s kopulemi a minarety tureckých mešit.

Aktuální počasí na Rhodosu

Rhodos
1.4.2020, 4:41
Částečně zataženo
Z
Částečně zataženo
15°C
11 km/h
Odpovídá teplotě: 13°C
Aktuální tlak: 1010 mb
Vlhkost: 93%
Rychlost větru: 11 km/h Z
Nárazový vítr: 11 km/h
UV-Index: 0
Východ slunce: 6:53
Západ slunce: 19:29
 

Užitečné odkazy

Dnes

  • Středa 1. dubna 2020
  • Svátek má Hugo
  • Zítra má svátek Erika
  • Je sudý týden
  • Je 14. týden