Rhodos a mytologie

Ostrov v bájných dobách probudil k životu svými teplými paprsky bůh Slunce Helios a díky tomu je Rhodos prorostlý vonícími růžemi. První zmínky o Rhodosu se datují již z homérských dob, Rhodos je plný bájí, pověstí a mýtů, ale také původních antických staveb a měst. Téměr 90% obyvatel je ortodoxního, pravoslavného vyznání.

V dávných dobách vedl vládce bohů Zeus boj proti mocným titánům. Když byl boj konečně u konce, rozhodl se Zeus odměnit všechny bohy, kteří mu k vítězství dopomohli. Rozdělil mezi ně všechnu pozemskou pevninu. Při dělbě se však zapomnělo na Helia. Ten totiž právě se svým slunečným povozem křižoval oblohu.

Takovou křivdu si samozřejmě Helios nenechal líbit a dožadoval se svého podílu. Nicméně Zeus jej pouze politoval a odmítl vzít kus pevniny jakémukoliv z dalších bohů, aby si je nepohněval. Helios si však vynutil slib, že mu připadne země, která se vynoří ze země. A tou byl právě ostrov Rhodos. Helios jej jako bůh slunce ozářil svým jasem a od té doby je to nejkrásnější řecký ostrov.
Rhodos, jméno ostrova i dcery Poseidona

Ke svému jménu přišel Rhodos až zadlouho po tom, co se vynořil pro Helia z moře. Prvním obyvatelům tohoto okouzlujícího ostrova byl svěřen Diův syn Poseidon, aby zde vyrostl. Tak se také stalo, a jakmile byl z Poseidona dospělý muž, zamiloval se dcery pána ostrova, do Alie, s níž měl několik synů a jedinou dceru – Rhodos.

A právě po této dívce je pojmenován celý ostrov. Poseidonovi připadla vláda nad mořem, stejnou mocí však chtěla disponovat také jeho manželka Alie, které se dopustila krvesmilstva se svými syny. Na ostrov v hněvu přivolala potopu.

Záchrany se ostrov dočkal ve chvíli, kdy se Helios zamiloval do sličné Rhodos. Z lásky zaplavené nížiny vysušil a učili z ostrova opět místo vhodné k žití.

Aktuální počasí na Rhodosu

Rhodos
24.7.2021, 17:20
Částečně slunečno
JZ
Částečně slunečno
31°C
32 km/h
Odpovídá teplotě: 33°C
Aktuální tlak: 1000 mb
Vlhkost: 58%
Rychlost větru: 32 km/h JZ
Nárazový vítr: 32 km/h
UV-Index: 3
Východ slunce: 6:07
Západ slunce: 20:20
 

Užitečné odkazy

Dnes

  • Sobota 24. července 2021
  • Svátek má Kristýna
  • Zítra má svátek Jakub
  • Je sudý týden
  • Je 30. týden